3 formy zatrudnienia za granicą:
- którą opcję wybrać?
- jakie mają wady i zalety?
Jest to forma wskazana dla osób:
- samodzielnych
- posiadających już doświadczenie w pracy a granicą
- znających język pracodawcy
- zorientowanych w warunkach życia w danym kraju
- potrafiących załatwić podstawowe formalności
- znające prawo pracy kraju pracodawcy
Zatrudnienie bezpośrednio u pracodawcy jest zwykle na lepszych warunkach finansowych. Pracownik i pracodawca są związani bezpośrednią umową najczęściej na czas nieokreślony. Praca bezpośrednio u pracodawcy daje poczucie stabilizacji i pewności siebie.
Agencja pracy tymczasowej odpowiada za wszystkie formalności związane z zatrudnieniem, jak również za samo kierowanie do pracy:
etap 1. rekrutacja pracownika,
etap 2. zatrudnienie (umowa o pracę),
etap 3. oddelegowanie do przedsiębiorstwa zgłaszającego zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej.
Agencja pracy tymczasowej po podpisaniu umowy o pracę staje się pracodawcą, który pilnuje godzin pracy, rozlicza z obowiązków i wypłaca wynagrodzenie. Swoją pracę osoba zatrudniona wykonuje natomiast na rzecz i pod bezpośrednim kierownictwem innego przedsiębiorstwa, do którego została oddelegowana. Miejsca pracy często są zmieniane, w zależności od zapotrzebowania na pracowników.
Agencje pracy tymczasowej pomagają w organizacji dojazdu do miejsca pracy oraz zakwaterowania. Pracownik cały czas pozostaje w kontakcie z agencją, przez którą został oddelegowany.
Agencje pośrednictwa pracy działają na podstawie odpowiedniego prawa i pośredniczą w kojarzeniu kandydatów szukających pracy z pracodawcami. Agencja pośrednictwa pracy dopasowuje oferty pracy do kwalifikacji kandydata.
Z osobami kierowanymi do pracy agencja zatrudnienia podpisuje umowę, w której znaleźć się muszą m.in.:
Agencja pośrednictwa nie zawiera z kandydatem umowy o pracę i nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom. Umowa o pracę jest zawierana z pracodawcą, który wypłaca również wynagrodzenie za wykonaną pracę.
Agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy! Opłaty od kandydata do pracy mogą być pobierane za: wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów lub dojazd i powrót osoby skierowanej do pracy – czyli za takie działania, gdzie sama agencja musiała komuś zapłacić. Czasem agencje pośrednictwa pomagają zorganizować zakwaterowanie i transport.
Poszukiwanie pracy poprzez agencję pośrednictwa nie gwarantuje sukcesu. Wiele zależy od kwalifikacji kandydata, ale również od samej agencji pracy tj. ilości pracodawców, z którymi współpracuje.
Uwaga! zawsze należy sprawdzić, czy agencja działa legalnie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Warto również sprawdzić np. w internecie lub w urzędzie pracy opinie na jej temat.