DWUP - Eures- Banerek [ v 02 d ].jpg
logo1n.png
logo2.png
Kontakt Online
baner-2-like.jpg
Zwolnienia lekarskie

W Czechach przez pierwsze trzy dni nieobecności w pracy nikt nam za nie zapłaci.

W wielu firmach można poprosić o jeden dzień wolnego, opłacony przez pracodawcę i nie pobierany z urlopu.

 

W przypadku poważniejszych dolegliwości harmonogram pokrywania kosztów zwolnienia (neschopenka) jest następujący: 

  • od 4 do 14 dnia choroby zobowiązany jest nam zapłacić zatrudniający. 
    Osoba na zwolnieniu dostaje ustaloną przez pracodawcę kwotę, uzależnioną przede wszystkim od wysokości pensji, ale także od długości zatrudnienia w firmie.

Kwota jest zawsze wyliczana indywidualnie (najczęściej jest to ok. 80% dotychczasowego wynagrodzenia)

  • od 15 dnia choroby finansowanie niezdolności do pracy (pracovní neschopnost) przejmuje ubezpieczyciel.

Długość trwania choroby nie może przekroczyć 380 dni od daty rozpoczęcia zwolnienia.

Ubezpieczyciel przelewa pieniądze na konto dopiero po otrzymaniu od pracodawcy informacji, że nadal jesteśmy na „chorobowym” (nemocenská).

Bardzo często zdarzają się znaczne opóźnienia w wypłacie tego zasiłku (czasem sięgające nawet dwóch miesięcy, mimo wielokrotnego interweniowania!).

 

 

 

Druki zwolnień, na których wypisana jest niezdolność do pracy mają 5 różnych kolorów pasków, namalowanych na formularzach. I tak:

1 część zwolnienia - jest bez paska – Informuje o zgłoszeniu tymczasowej niezdolności do pracy i jest odsyłana do ČSSZ (Česká Správa Sociálního Zabezpečení), czyli odpowiednika naszego ZUS-u.

2 część - ma żółty pasek - jest dokumentem dla pacjenta o rozpoczęciu zwolnienia. Pacjent ma również obowiązek noszenia jej ze sobą na każdą wizytę kontrolną u lekarza. Przy zakończeniu zwolnienia ta część zostaje w dokumentacji medycznej pacjenta.

3 część - ma niebieski pasek - jest zgłoszeniem pracodawcy informacji o rozpoczęciu zwolnienia. Z tyłu dokumentu wymagany jest podpis pacjenta, a następnie formularz ten oddaje się pracodawcy, który na jego podstawie wypłaci pieniądze za pierwszych 14 dni zwolnienia.

4 część – ma czerwony pasek - jest decyzją o rozpoczęciu tymczasowej niezdolności do pracy, finansowanej przez ubezpieczyciela. Dostaje ją sam pacjent, następnie przekazuje druk swojemu pracodawcy, a ten wysyła go do ČSSZ. Na formularzu należy podać numer konta, na które mają przychodzić pieniądze z ČSSZ.

5 część – ma czerwony pasek - informuje o zakończeniu zwolnienia. Pacjent otrzymuje ten dokument po oddaniu lekarzowi 2 części zwolnienia, a po powrocie do pracy wypełnia tylną stronę formularza i oddaje go pracodawcy.

6 część - jest bez paska - zawiera decyzję o ukończeniu zwolnienia. Ten formularz należy najpóźniej następnego dnia po powrocie do pracy odesłać do ČSSZ.

 

Do wystawiania zwolnień jest upoważniony lekarz pierwszego kontaktu (praktický lékař), do którego warto się zapisać na samym początku pobytu w Czechach lub lekarz prowadzący, jeśli przebiegała hospitalizacja pacjenta.

Zwolnienia NIE WYPISUJE pogotowie ratunkowe!

wprowadził: 
utworzono: 30-10-2017
ostatnia modyfikacja: 30-10-2017
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się