Informacje dla pracowników oddelegowanych do Niemiec
Oddelegowanie oznacza, że umowę o pracę na stałe ma się w Polsce, ale na określony czas zostaje się wysłanym przez tego polskiego pracodawcę do Niemiec, aby wykonać tam pewne zlecenie, które ten pracodawca uzgodnił z innym niemieckim przedsiębiorstwem.
Szczegóły wyjazdu do Niemiec należy negocjować ze swoim pracodawcą w Polsce.
Ważne: Pracodawca się nie zmienia. Dotychczasowy polski pracodawca wciąż jest odpowiedzialny za wypłacanie wynagrodzenia!
Dodatkowo, do umowy o pracę, powinno podpisać się aneks zawierający następujące punkty:
Przed wyjazdem pracodawca powinien złożyć podanie w oddziale ZUS o wydanie
zaświadczenia A1. Zaświadczenie A1 stanowi dowód dla niemieckich urzędów,
że oddelegowanie jest zgodnie z prawem. Dokument ten należy okazywać przy wszystkich kontrolach.
Zaświadczenie A1 potwierdza, że pracownik pozostaje w stosunku
pracy w rozumieniu polskiego prawa, i że pracodawca w Polsce musi odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, emerytalne i chorobowe.
Miejsce pracy w Niemczech jest więc w tym przypadku jedynie tymczasowe, a polska umowa o pracę reguluje nadal wszystkie prawa i obowiązki.
Należy wiedzieć, że stosunek pracy w dalszym ciągu podlega prawu polskiemu.
Dodatkowo pracownik oddelegowany korzysta z następujących niemieckich
przepisów ochronnych:
Pracodawca z Polski musi w każdym wypadku wypłacić obowiązującą w Niemczech płacę minimalną.
odpoczynek:
W Niemczech zapisy ustawowe regulują maksymalną liczbę godzin pracy dziennie i tygodniowo. Zgodnie z prawem nie można pracować więcej niż 8 godzin dziennie i 48 godzin w tygodniu. Istnieje możliwość wydłużenia czasu pracy do 10 godzin dziennie, pod warunkiem, że w okresie 24 tygodni lub 6 miesięcy średnia czasu pracy nie będzie przekraczać 8 godzin dziennie.
Przynajmniej 30-minutowej, jeżeli czas pracy wynosi od 6 do 9 godzin dziennie oraz przynajmniej 45-minutowej, jeżeli czas pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Ważne: Do czasu pracy wlicza się każdą godzinę, w której pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, w tym np. oczekiwanie na materiały budowlane na budowie, na wymeldowanie się gości z hotelu, także przepisową przerwę na parkingu przy autostradzie. Do czasu pracy zaliczają się również dyżury, czyli okresy, w których pracownik ma obowiązek być w pobliżu miejsca pracy i do dyspozycji pracodawcy, np. gdy zajmujesz się opieką nad osobami starszymi lub chorymi.
W Niemczech pracownik oddelegowany ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 24 dni roboczych w roku (jeżeli pracuje 6 dni w tygodniu) albo 20 dni roboczych (jeżeli pracuje 5 dni w tygodniu). Pracodawca w Polsce musi udzielić urlopu wypoczynkowego przynajmniej w takim wymiarze!
Kobiety w ciąży są objęte szczególną ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Ponadto są zwolnione z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 6 tygodni przed porodem do 8 tygodni po porodzie.
Np. nakaz noszenia kasku ochronnego i odzieży ochronnej na budowach. Obowiązują przepisy niemieckie m.in.: Ustawa o ochronie w miejscu pracy, Rozporządzenie o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia na budowach oraz Rozporządzenie o pracy dzieci i młodocianych. Te przepisy są wiążące dla pracodawcy z Polski, który nie może uchylać się od ich stosowania, gdyby to miało działać na niekorzyść pracownika!
Pracownik oddelegowany cały czas podlega ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce. Od NFZ otrzymuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych w Niemczech.
Jeżeli oddelegowanie jest na dłuższy okres, lepiej wówczas w odpowiednim oddziale NFZ wystawić dokument S1 (kiedyś E 106). Dzięki niemu można wnioskować w dowolnej niemieckiej kasie chorych o wydanie karty ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu. Zyskuje się wtedy prawo do wszystkich świadczeń medycznych, do których mają dostęp osoby ubezpieczone w Niemczech.
Uwaga: Niektórzy pracodawcy będą twierdzić, że wystarczy ubezpieczenie turystyczne. To nie jest prawda!
Praca na podstawie oddelegowania ponad 183 dni, powoduje konieczność odprowadzania w Niemczech podatku od wynagrodzenia. Należy to zgłosić w urzędzie skarbowym w Niemczech i uzyskać numer.
Jeżeli okres oddelegowania trwa dłużej niż 24 miesiące, pracodawca od 25. miesiąca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne pracownika oddelegowanego w Niemczech. Jeżeli od początku wiadomo, że oddelegowanie będzie dłuższe niż 24 miesiące, należy zgłosić to do oddziału ZUS w Kielcach, który zweryfikuje, czy w drodze wyjątku można będzie wciąż korzystać z ubezpieczenia w Polsce.
Niektórzy pracodawcy oddelegowują pracowników do Niemiec mimo, że nie mają do tego prawa. W przypadku wątpliwości w stosunku do pracodawcy, należy skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy.