DWUP - Eures- Banerek [ v 02 d ].jpg
logo1n.png
logo2.png
Kontakt Online
baner-2-like.jpg
Baner RPO II.jpg
baner yfej3.jpg
Opcje zaawansowane
Praca sezonowa

Dla wielu osób wakacje to czas urlopów, wypoczynku, zagranicznych podróży, czyli okres w którym od pracy się odpoczywa. Jednak dla całkiem sporej grupy ludzi właśnie okres letni to najlepszy (a bywa że jedyny) czas do pracy.

Poszukiwania pracy sezonowej najlepiej rozpocząć już na wiosnę, bowiem właśnie w tym czasie pojawiają się już pierwsze oferty prac sezonowych. Są to oferty do rolnictwa, sadownictwa, przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii, głównie są to stanowiska pracy takie jak kelner, kucharz, personel sprzątający, recepcjonista, animatorzy czasu wolnego oraz osoby do organizacji stacjonarnych lub objazdowych imprez rozrywkowych np. w cyrkach, wesołych miasteczkach, parkach rozrywki.

Okres zatrudnienia jest zależny od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów, najczęściej jest to czas od 2 do 4 miesięcy. Zdarza się również iż pracodawca po tym okresie proponuje pracę na stałe np. w ofertach do zbioru pieczarek. Pamiętaj zawsze o wymogach językowych – coraz częściej pracodawcy wymagają podstawowej lub komunikatywnej znajomości ich rodzimego języka nawet przy najprostszych pracach.   

Aby zminimalizować ryzyko związane z nieuczciwym pracodawcą czy pośrednikiem, warto skorzystać z pomocy urzędu pracy lub wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia. Poszukując pracy sezonowej za granicą dobrze jest zacząć od stron EURES: wojewódzkiej: www.eures.dwup.pl i krajowej: www.eures.praca.gov.pl , gdzie juz od marca pojawiają się oferty pracy sezonowej głównie w hotelarstwie i gastronomii. W kolejnych miesiącach można znaleźć oferty pracy w rolnictwie, sadownictwie i przy zbiorach owoców i warzyw, np.  truskawek, sałaty, kapusty i innych. Osoby ze znajomością języka obcego znajdą sezonowe oferty pracy na platformie europejskiej www.eures.europa.eu – gdzie należy wybrać kraj i wskazać na prace sezonowe, a otrzymamy dostęp do wszystkich „sezonówek” pochodzących z wybranego państwa.

Przeglądając ogłoszenia agencji zatrudnienia i decydując się na konkretne ogłoszenie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Wpis do Krajowego rejestru Agencji Zatrudnienia. Sprawdź na stronie www.kraz.praca.gov.pl czy agencja posiada wpis i ważny certyfikat;
  • Internet. Przed wyjazdem przeczytaj jak najwięcej informacji na temat danej agencji, sprawdź opinie, jak długo działa na rynku pracy i jakie ma doświadczenie w kierowaniu ludzi za granicę.
  • Ogłoszenie z numerem telefonu. Zdecydowanie wyklucz z poszukiwań ogłoszenia, które zawierają tylko numer telefonu.
  • Opłaty. Pamiętaj, że agencja może pobierać opłaty za faktycznie poniesione koszty, np. związane z podróżą, tłumaczeniem dokumentów czy badaniami lekarskimi. Zabronione jest jednak żądanie opłat za usługę pośrednictwa pracy.
  • Umowa kierująca do pracy. Z agencją pośrednictwa pracy powinieneś zawrzeć umowę kierującą do pracy, która będzie zawierać takie informacje jak: dane pracodawcy, rodzaj i czas trwania umowy, warunki zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym warunki ubezpieczenia społecznego oraz od NNW.
  • Informacje o kraju. Jako dobrze przygotowany kandydat powinieneś posiadać wiedzę o kraju, do którego wyjeżdżasz. Informacje m.in. o: minimalnym wynagrodzeniu, formalnościach po przyjeździe, dostępie do opieki lekarskiej, podatkach, a także danych kontaktowych konsulatu i ambasady Polski w danym kraju. Te informacje znajdziesz na stronie internetowej www.eures.praca.gov.pl.
  • Karta EKUZ. Weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zagwarantuje Ci opiekę medyczną do momentu rozpoczęcia pracy. Bez problemu i bezpłatnie wyrobisz ją w najbliższej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji znajdziesz na stronie NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl  
  • Kontakt z Doradcą EURES. Zawsze możesz skontaktować się z doradcą EURES, który udzieli Ci informacji na temat dostępnych ofert pracy i możliwości ich poszukiwania. Wykaz polskich doradców EURES  znajdziesz na krajowej stronie Europejskich Służb Zatrudnienia www.eures.praca.gov.pl.

wprowadził: Dagmara Wilczyńska
utworzono: 16-06-2015
ostatnia modyfikacja: 09-04-2018
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się